Philadelphia Public Schools TR

View Exhibit map

Abigail Vare School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Alexander Dallas Bache School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Alexander K. McClure School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Andrew J. Morrison School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Anna Howard Shaw Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Anthony Wayne School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Bartlett School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Bayard Taylor School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Belmont School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Benjamin Franklin School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Bridesburg School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Central High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Charles Schaeffer School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Charles Wolcott Henry School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Charles Y. Audenried Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Clara Barton School (Philadelphia County, Pennsylvania)
D. Newlin Fell School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Daniel Boone School (Philadelphia County, Pennsylvania)
David Farragut School (Philadelphia County, Pennsylvania)
David Landreth School (Philadelphia County, Pennsylvania)
David Wilmot School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Delaplaine McDaniel School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Dimner Beeber Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Edgar Allen Poe School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Edward Bok Vocational School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Edwin Forrest School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Edwin H. Vare Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Edwin M. Stanton School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Eleanor Cope Emlen School of Practice (Philadelphia County, Pennsylvania)
Eliza Butler Kirkbride School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Elizabeth Duane Gillespie Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Ethan Allen School (Philadelphia County, Pennsylvania)
F. Amadee Bregy School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Fayette School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Federal Street School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Feltonville School No. 2 (Philadelphia County, Pennsylvania)
Fitler School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Francis E. Willard School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Francis Hopkinson School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Francis M. Drexel School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Francis Scott Key School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Franklin Smedley School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Gen. David B. Birney School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Gen. John F. Reynolds School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Gen. Louis Wagner Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George C. Thomas Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George Chandler School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George L. Brooks School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George L. Horn School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George Meade School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George Sharswood School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George W. Childs School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George W. Nebinger School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George Washington School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George Wolf School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Germantown Grammar School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Hamilton Disston School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Helen Fleischer Vocational School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Henry C. Lea School of Practice (Philadelphia County, Pennsylvania)
Henry H. Houston School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Henry Longfellow School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Henry R. Edmunds School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Holmes Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Horace Furness Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Institute for Colored Youth (Philadelphia County, Pennsylvania)
J. Sylvester Ramsey School (Philadelphia County, Pennsylvania)
James Alcorn School (Philadelphia County, Pennsylvania)
James Dobson School (Philadelphia County, Pennsylvania)
James Elverson Jr., School (Philadelphia County, Pennsylvania)
James J. Sullivan School (Philadelphia County, Pennsylvania)
James Martin School (Philadelphia County, Pennsylvania)
James R. Ludlow School (Philadelphia County, Pennsylvania)
James Russell Lowell School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Jay Cooke Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Jeremiah Nichols School (Philadelphia County, Pennsylvania)
John Bartram High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
John Greenleaf Whittier School (Philadelphia County, Pennsylvania)
John L. Kinsey School (Philadelphia County, Pennsylvania)
John M. Paterson School (Philadelphia County, Pennsylvania)
John Marshall School (Philadelphia County, Pennsylvania)
John Paul Jones Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
John Story Jenks School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Joseph C. Ferguson School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Joseph H. Brown School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Joseph Pennell School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Joseph W. Catharine School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Julia Ward Howe School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Kennedy Crossan School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Kensington High School for Girls (Philadelphia County, Pennsylvania)
Laura H. Carnell School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Lawndale School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Lewis C. Cassidy School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Logan Demonstration School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Lydia Darrah School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Martin Orthopedic School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Mary Channing Wister School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Mary Disston School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Mayer Sulzberger Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Mechanicsville School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Mifflin School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Muhlenberg School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Murrell Dobbins Vocational School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Nathaniel Hawthorne School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Northeast Manual Training School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Olney Elementary School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Olney High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Overbrook High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Overbrook School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Paul Lawrence Dunbar School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Penn Treaty Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Philadelphia High School for Girls (Philadelphia County, Pennsylvania)
Philip H. Sheridan School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Reudolph Blankenburg School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Richardson L. Wright School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Richmond School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Robert Fulton School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Robert Ralston School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Roberts Vaux Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Rudolph Walton School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Russell H. Conwell School (Philadelphia County, Pennsylvania)
S. Weir Mitchell School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Samuel W. Pennypacker School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Simon Gratz High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Simon Muhr Work Training School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Southwark School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Spring Garden School No. 1 (Philadelphia County, Pennsylvania)
Spring Garden School No. 2 (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thaddeus Stevens School of Observation (Philadelphia County, Pennsylvania)
Theodore Roosevelt Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas Buchanan Read School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas Creighton School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas Dunlap School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas Durham School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas Fitzsimons Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas Jefferson School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas K. Finletter School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas Meehan School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas Mifflin School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas Powers School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Walter George Smith School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Warren G. Harding Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Watson Comly School (Philadelphia County, Pennsylvania)
West Philadelphia High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William Adamson School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William B. Hanna School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William H. Harrison School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William J. Stokely School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William J. Tilden Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William Levering School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William M. Meredith School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William Mann School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William Penn High School for Girls (Philadelphia County, Pennsylvania)
William Rowen School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William S. Peirce School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William Shoemaker Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William W. Axe School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Woodrow Wilson Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)