Irwin T. Catharine

View Exhibit map

Andrew J. Morrison School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Anna Howard Shaw Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Bartlett School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Belmont School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Central High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Charles Y. Audenried Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Clara Barton School (Philadelphia County, Pennsylvania)
D. Newlin Fell School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Daniel Boone School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Delaplaine McDaniel School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Dimner Beeber Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Edward Bok Vocational School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Edwin Forrest School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Edwin H. Vare Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Edwin M. Stanton School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Eleanor Cope Emlen School of Practice (Philadelphia County, Pennsylvania)
Eliza Butler Kirkbride School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Elizabeth Duane Gillespie Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Ethan Allen School (Philadelphia County, Pennsylvania)
F. Amadee Bregy School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Federal Street School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Francis Hopkinson School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Franklin Smedley School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Gen. John F. Reynolds School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Gen. Louis Wagner Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George C. Thomas Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George Meade School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George W. Nebinger School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George Washington School (Philadelphia County, Pennsylvania)
George Wolf School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Hamilton Disston School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Henry H. Houston School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Henry R. Edmunds School (Philadelphia County, Pennsylvania)
James Alcorn School (Philadelphia County, Pennsylvania)
James Dobson School (Philadelphia County, Pennsylvania)
James Elverson Jr., School (Philadelphia County, Pennsylvania)
James J. Sullivan School (Philadelphia County, Pennsylvania)
James R. Ludlow School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Jay Cooke Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Jeremiah Nichols School (Philadelphia County, Pennsylvania)
John Bartram High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
John M. Paterson School (Philadelphia County, Pennsylvania)
John Paul Jones Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
John Story Jenks School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Joseph C. Ferguson School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Joseph H. Brown School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Joseph Pennell School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Joseph W. Catharine School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Kennedy Crossan School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Laura H. Carnell School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Lewis C. Cassidy School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Logan Demonstration School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Lydia Darrah School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Martin Orthopedic School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Mary Channing Wister School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Mayer Sulzberger Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Murrell Dobbins Vocational School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Olney High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Overbrook High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Paul Lawrence Dunbar School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Penn Treaty Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Philadelphia High School for Girls (Philadelphia County, Pennsylvania)
Reudolph Blankenburg School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Richmond School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Robert Fulton School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Roberts Vaux Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Russell H. Conwell School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Samuel W. Pennypacker School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Simon Gratz High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Spring Garden School No. 1 (Philadelphia County, Pennsylvania)
Spring Garden School No. 2 (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thaddeus Stevens School of Observation (Philadelphia County, Pennsylvania)
Theodore Roosevelt Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas Creighton School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas Fitzsimons Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas Jefferson School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas K. Finletter School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Thomas Mifflin School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Walter George Smith School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Warren G. Harding Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William H. Harrison School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William J. Tilden Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William M. Meredith School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William Mann School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William Rowen School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William S. Peirce School (Philadelphia County, Pennsylvania)
William Shoemaker Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)
Woodrow Wilson Junior High School (Philadelphia County, Pennsylvania)